środa, 27 lutego 2019

Manipulacyjna układanka lewopólkulowa "Blue-Sky"- magiczna pomoc, która uskrzydla





Wśród wielu pomocy dostępnych na rynku na pewno spotkaliście taką, która skradła Wasze serce od pierwszego jej ujrzenia i zapragnęliście ją mieć w swoim domu czy gabinecie. Dla mnie taką właśnie pomocą jest MANIPULACYJNA UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA stworzona przez Pana Grzegorza Gadomskiego z firmy Pomoce edukacyjne i rozwojowe "Blue-Sky" (do kupienia tutaj).
Kiedy po raz pierwszy ją zobaczyłam, moje serducho zabiło znacznie mocniej i oczami wyobraźni już rozkładałam poszczególne elementy na regale, a w głowie kłębiło się od pomysłów na ćwiczenia, które dzięki niej można zrealizować. Od tamtego momentu minął rok. Dłuuuuuuuugi rok!!! Ale w końcu udało się spełnić to marzenie i ta cudowna pomoc zagościła w moim domu, a teraz będzie mi dodatkowo służyć do pracy z dziećmi w gabinecie terapeutycznym.


Zestaw, który posiadam, jest wersją najbardziej rozbudowaną – składa się z:

  • 3 geoplanów (w tym 1 geoplan do kul wtyczek, 1 geoplan do figur wtyczek
    i 1 geoplan do kul wkrętów)
  • elementów do układania na geoplanach (17 sztuk kołków z gumkami recepturkami, 16 kul wtyczek w 4 kolorach, 16 figur geometrycznych wtyczek w 4 kolorach oraz 16 kul wkrętów także w 4 kolorach)
  • deski sekwencyjnej
  • nakładki na geoplan, mającej na celu wspomaganie kształtowania orientacji przestrzennej
  • schematów do układania i odwzorowywania
  • kompletu kart językowych do lekcji trójstopniowej
  • książki zawierającej opis pomocy, przykładowe sposoby zastosowania, różnorodne schematy i kolorowankę

Całość wygląda tak 



A oto poszczególne elementy


geoplan z kulkami wtyczkami + schematy
geoplan z wtyczkami figurami + schematy

geoplan z wkrętami + schematy
listwa do sekwencji + schematy

nakładka na geoplan do kształtowania orientacji przestrzennej
książka z opisem, schematami i kolorowanką


karty językowe do lekcji trójstopniowej


kołki do geoplanu + schematy
dodatkowe schematy do figur z gumkami


ROBI WRAŻENIE, NIEPRAWDAŻ?


Jednak pewnie zadacie sobie pytanie: „A po co mi taka układanka?”. Jest tyle domowych sposób na ćwiczenia, można by się obyć itd. Tak, oczywiście, są domowe sposoby. Wiele ćwiczeń można przeprowadzić przy użyciu innych pomocy, ale… Właśnie tu jest to magiczne ALE! Ale ta pomoc jest przede wszystkim SOLIDNIE WYKONANA i nie rozleci się po kilkukrotnym (a nawet nie po pierwszym!) użyciu. To był jeden z podstawowych kryteriów, którym się sugerowałam, gdyż kupiłam ten zestaw przede wszystkim z myślą o PRACY W GABINECIE, a tu solidność i trwałość pomocy ma kluczowe znaczenie.

Dodatkowym atutem układanki jest to, że farby użyte do pomalowania ruchomych elementów mają certyfikaty bezpieczeństwa, więc mamy pewność, że jeśli dziecko weźmie wtyczkę lub wkręt do buzi, to nic mu nie grozi i nie muszę się obawiać o jakieś niepożądane reakcje skórne.

Jednak najważniejszym KRYTERIUM do zakupu tej pomocy były jej WALORY EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNE, których jest tutaj naprawdę sporo. Przede wszystkim układanka powstała z myślą o wspomaganiu rozwoju i terapii dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami, a dodatkowo jako pomoc do wspierania rozwoju psychoruchowego dzieci zdrowych. Jej główną funkcją jest oddziaływanie na procesy zachodzące w obu półkulach mózgu, aczkolwiek większą uwagę zwraca się tutaj na rozwijanie lewej półkuli mózgu, która w obecnych czasach ma mocno pod górkę, jeśli chodzi o rozwój dziecka. Obecnie era użytkowania wielu technologii, zwłaszcza smartfonów i tabletów zaburza harmonijne rozwijanie się obu pólkul mózgowych, przeważając szalę na stronę prawej półkuli mózgowej, co może niekorzystnie wpływać na rozwijanie umiejętności czytania, pisania i liczenia, bowiem za te umiejętności w większej mierze odpowiada lewa półkula. Ponadto u wielu dzieci z zaburzeniami rozwoju obserwuje się mniej połączeń nerwowych lub ich gorszą jakość w obrębie lewej półkuli, dlatego też ćwiczenia aktywizujące obszary mózgu znajdujące się po tamtej stronie są niezwykle ważne.

CO MOŻEMY UZYSKAĆ, DZIĘKI PRACY NA UKŁADANCE?
- przede wszystkim rozwój obu półkul mózgowych ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w lewej półkuli
- rozwój myślenia, a tym analizy, syntezy, porównywania i klasyfikowania
- rozwijanie spostrzegawczości oraz analizy i syntezy wzrokowej
- rozwijanie uwagi i wydłużanie czasu koncentracji na zadaniu
- rozwijanie procesów pamięciowych
- rozwijanie umiejętności potrzebnych do opanowania nauki pisania i czytania
- rozwijanie podstawowych umiejętności matematycznych
- wspieranie i rozwijanie motoryki małej, zwłaszcza umiejętności manipulacyjnych usprawniających mięśnie dłoni i palców służących do opanowania prawidłowego chwytu pisarskiego (dla mnie to ogromny atut, gdyż mogę wykorzystać układankę do wielu ćwiczeń z zakresu terapii ręki)
- rozwijanie i usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wzrokowo-słuchowo-ruchowej
- wspieranie rozwoju mowy i komunikowania się


A oto kilka przykładów ćwiczeń, które możemy przeprowadzić na tej pomocy

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie dotyczącej ćwiczeń lewopólkulowych - układamy elementy od strony lewej do prawej oraz od góry do dołu!!!

 Poznajemy kolory - korzystamy z kart językowych i wtyczek

 
układamy kule wg wyznaczonych kolorów

Poznajemy kształty






 Poznajemy aspekty liczby naturalnej


Ćwiczymy mięśnie nadgarstków, dłoni i palców poprzez wkręcanie i wykręcanie kul wkrętów oraz przy użyciu kołków i gumek recepturek


 Kodujemy i układamy schematy




Układamy sekwencje





Kodujemy sylaby i układamy schematy





A to tylko kilka podstawowych ćwiczeń, które możecie wykonać na zestawie i dołączonych do niego kart i schematów. Zdecydowanie to nie wyczerpuje możliwości tej układanki, o czym już wkrótce się  przekonacie 😊



Jeszcze jedną i bardzo ważną zaletą pracy na układance jest budowanie pozytywnej relacji pomiędzy rodzicem czy też terapeutą a dzieckiem podczas wykonywania różnych ćwiczeń. Tak kochani, zarówno RODZIC, jak i TERAPEUTA ma tutaj kluczowe znaczenie.

TO MY, DOROŚLI MAMY ZA ZADANIE NAUCZYĆ DZIECKO PRACY NA UKŁADANCE!!!

TO NIE JEST ZABAWKA DO SAMODZIELNEJ ZABAWY!!!

Nie wystarczy, że wyjmiemy układankę z pudełka, rozłożymy elementy, damy dziecku schemat i każemy układać. O nie, nie, nie!!! Pamiętajmy o tym, że dziecko trzeba nauczyć pracować z każdą pomocą, w tym także z układanką, aby spełniała ona swoje funkcje edukacyjno-terapeutyczne. W przeciwnym razie dziecko może poczuć się zagubione, niepewne, może błędnie wykonywać polecenia, bo zrobi to „po swojemu”, a najprawdopodobniej rzuci układankę w kąt i nie będzie chciało z niej korzystać. A my będziemy wściekli, że wydaliśmy niepotrzebnie pieniądze. Dlatego też do układanki dołączono podręcznik z opisem oraz wytycznymi do pracy na tej pomocy. Możemy w nim znaleźć przykładowe ćwiczenia wyjaśniające, jak pracować oraz schematy, dzięki którym łatwiej jest rozpocząć pracę w przypadku, gdy nie jesteśmy specjalistami.Naprawdę warto się zapoznać z instrukcją i poznać zasady pracy na tej pomocy, aby uniknąć niepotrzebnych stresów i nie zniechęcić dziecka już na początku przygody z ćwiczeniami lewopólkulowymi.

Jak już wspomniałam, wersja układanki, którą ja posiadam, najlepiej sprawdzi się w gabinetach specjalistycznych czy placówkach edukacyjnych. Oczywiście każdy może ją także nabyć do pracy w domu. Jednak jeśli nie jesteście pewni, czy Wasze dziecko będzie chciało pracować na układance lub obawiacie się, że Wasze umiejętności nie są wystarczające, aby w pełni wykorzystać potencjał tak rozbudowanego zestawu, firma "Blue-Sky" wychodzi takim oczekiwaniom naprzeciw i ma w ofercie zestawy podstawowe, składające się np. tylko z jednego geoplanu i wtyczek lub wkrętów.Całość asortymentu możecie obejrzeć tutaj Myślę, że na początku pracy w domu warto skorzystać z takiej opcji i dopiero później zdecydować się na zestawy powiększone.

Ja serdecznie polecam MANIPULACYJNĄ UKŁADANKĘ LEWOPÓLKULOWĄ, ponieważ ta pomoc ma ogromny potencjał i możemy dzięki niej zrealizować wiele różnorodnych ćwiczeń w zależności od problemu, z jakim boryka się dziecko. Jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia i brak kreatywności. Ale i tutaj mamy dodatkowe wsparcie, gdyż z myślą o wszystkich osobach, które mogą początkowo mieć problemy z prowadzeniem pracy na układance czy też skończyły im się już pomysły na ćwiczenia, powstała specjalna grupa z dodatkowymi kartami pracy oraz pomysłami na wykorzystanie tej pomocy podczas pracy z dzieckiem, w tworzeniu których mam swój mały udział.

Myślę, że w najbliższym czasie powstanie jeszcze kilka postów z układanką w tle, gdyż jej możliwości są tak ogromne, iż nie da się tego opisać w jednym poście (chyba że lubicie epopeje, to nie ma problemu 😊).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz